srijeda, 14. veljače 2018.
CIJELI SVIJET OSTAO IZNENAĐEN OVIM POROĐAJEM: Ovo se dešava samo jednom u sto godina!
Priče o blizancima su inače posebno zanimljive, ali Everett i Sawyer Shay sigurno će imati jednu od najinteresantnijih, jer su oni rođeni u različitim godinama.
Everett je bila prva beba u bolnici Banner u Arizoni koja se rodila u 2017. godini stigavši u 00:01 sati, dok je njegov brat rođen 11 minuta ranije u 23:50 sati i na njegovom rodnom listu će pisati 2016. godina. Sawyer je bio malo veći i deblji od Everetta, ali su oboje zdrave bebe.
- Sve je proteklo u najboljem redu. Možda se Everett neće složiti sa mnom, ali to će biti zato što je tvrdoglav. „Zaglavio“ je unutra do nakon ponoći - rekla je nasmijana majka.
Roditelji dvojajčanih blizanaca Holly i Brandon Shay su presretni na ovom novogodišnjem poklonu, a već imaju dvije djevojčice od četiri i 13 godina.
Slično se dogodilo i u San Diegu. Jedan blizanac je rođen u 2016. godini četiri minute prije ponoći, dok je drugi rođen četiri minute kasnije, u trenucima kada smo već ušli u 2017.
2014. godine na Univerzitetu u Geteborgu, rođena je prva beba od strane žene koja je imala presađenu matericu. Donatorka je imala 61 godinu, a majka 36. Ova praksa je ponovljena još osam puta u istoj švedskoj instituciji.
Decembra 2017. zabeležen je prvi slučaj rađanja bebe nakon transplantacije materice u SAD. Porođaj se desio u Dalasu (Teksas) na Baylor Univerzitetu. Kako za TIME Health kaže dr Liza Johaneson, hirurg zadužen za transplantaciju, ovo je bilo nešto na šta se dugo čekalo.
Baylor Univerzitet posvetio se ženama koje su apsolutno neplodne, što znači da im je materica nefunkcionalna ili da materica uopšte ne postoji. Ove žene uglavnom imaju i Rokitanski sindrom (Majer-Rokitanski-Kister-Hauzer sindrom) i njihov izgled za trudnoću gotovo da nije postojao ili određeni oblik raka.
Tip porođaja je bio carski rez, a gotovo ceo bolnički tim je bio prisutan. Beba je rođena zdrava i plakala je pri rođenju. Za tim koji je porađao majku, ovo je bio svečani trenutak i mnogo drugačiji od bilo kog drugog porođaja.
Donor je bila medicinska sestra Taylor Siler (36) koja je prethdno već dva puta rađaja. Ona je pre doniranja prošla skrininge fizičkog i psihičkog zdravlja. Nakon operacijeoporavak je trajao 12 nedelja, a sama procedura oko 10 sati.
Kako transplantacija materice izgleda?
Materica može biti donirana od živog donora ili nakon smrti donora. Slučaj u Dalasu je slučaj donacije od strane žive osobe, a na Baylor Univerzitetu se do danas prijavilo preko 70 žena zainteresovanih da doniraju ovaj organ.
Od 8 transplantacija materice u ovoj ustanovi, 3 su prošle bez uspeha, a povrđeno je da je još jedna žena trudna.
Žene donori su starosti 30-60 godina, dok su žene kojima se usađuje nova materica između 20-35 godina starosti. Ova procedura je za sada veoma skupa i ide do 500.000 USD.
Veliki korak u medicini i potvrda da će u budućnosti majčinstvo biti omogućeno i onim ženama kod kojih to nije bilo slučaj do skoro.
Jedna neobična knjiga “Zapažanja o akušerstvu” koju je napisao lekar Persival Vilubi opisuje kako su u 17. veku obavljani porođaju.
Knjiga je napisana kako bi “informisala neupućene babice o dobrim metodama s kojima sam imao veliki uspeh”.
Postoje samo dve kopije knjige, a trenutno je jedna od njih na aukciji.
Vilubi koji je želeo da izmeni brutalne metode kojim su se služile babice tog vremena, opisuje sve jezive detalje mnogih slučajeva s kojim se susreo.
On prvi opisuje takozvanu epiziotomiju, odnosno sečenje mekog tkiva vagine kako bi se olakšao porođaj i seća se slučaja u Česterfildu 1646. kada je “Doroti Nort, Gilbertova žena, osetila neki nemir u stomaku”.
Nekoliko babica je došlo da je obiđe i jedna od njih joj je “stavila ruku u utrobu i rekla da je dete bilo zalepljeno za njena leđa, ali da je ona uspela da ga odvoji”.
Međutim, pošto sirota Doroti nije imala mira, Vilubi je stigao i otkrio da vodenjak još nije pukao i da je materica potpuno zatvorena, što je značilo da porođaj nije počeo.
On je savetovao trudnici da bude strpljiva i sačeka da porođaj prirodno počne. Kako je i očekivao, porodila se tri dana kasnije, ali je rodila mrtvo dete.
“Ne bih mogao ni da čujem neku babicu koja tvrdi da je dete zalepljeno za majčina leđa. To je znak velikog njenog neznanja”, piše Vilubi.
Dete ke “zatvoreno unutar membrane u materici i isto kao što se materica ne može zalepiti za leđa, ne može ni dete koje pliva u vodi ograđeno sa nekoliko opni koje tu vodu drže u materici”.
On savetuje ženama da ne angažuju babicu “koja pokušava na bilo koji način da nasilno izazove porođaj “.
Zanimljivo je da ovaj neobični rad nije objavljen sve do 1863. kada je odštampano samo 100 primeraka, a samo 17 prodato, što ukazuje da su babice neznalice dugo bile jedina pomoć porodiljama.
- Milica inače propagira zdrav život, godinama praktikuje jogu, što je činila i tokom cele trudnoće. Zato nije mnogo razmišljala kad je trebalo da izabere način na koji će se poroditi. Beba je na rođenju bila teška 3.250 grama, a dugačka 51 centimetar, a Milica se porodila u kadi - kaže izvor “Blica”.
Proslavljeni glumac, koji je krajem septembra imao premijeru predstave “Hamlet” u matičnom JDP-u, bio je uz suprugu Milicu na porođaju. Nažalost, nije mogao dugo da ostane uz mamu i bebu jer su ga dva dana nakon Sunčicinog rođenja poslovne obaveze odvele u Zagreb. Tamo ga uskoro očekuje premijera filma “Ustav Republike Hrvatske”, u kom ima vrlo zanimljivu ulogu. Naime, u toj ljubavnoj priči o mržnji, predrasudama i netrpeljivosti, igraće deklarisanog homoseksualca i transvestita.
Ljubav Milice, nekada novinarke TV “Enter”, i Nebojše, počela je pre dve godine, u septembru. Ipak, oni, nikad nisu hteli da potvrde da su zajedno. Kad ih je naš paparaco prošle godine uslikao na jednom festivalu, a kasnije i na Kopaoniku, Milica i Nebojša nisu hteli bilo šta da komentarišu.
Milici je Sunčica prvo dete, dok Nebojša iz braka sa slikarkom Minom Glogovac ima sinove Miloša i Gavrila.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar