četvrtak, 2. studenoga 2017.

Djevojčica preminula u šestoj godini života- kasnije su njeni roditelji u sobi pronašli skrivene poruke!


Brooke i Keith Desserich svojoj kćerki nikad nisu rekli istinu, ali kad su shvatili da je ona znala kako neće još dugo živjeti, to ih je uništilo…
Tokom tretmana za tumor mozga Elena je svog tatu posmatrala kako vodi bilješke o njenom i životu njene male sestre Grace.
Kad je Eleni dijagnosticiran tumor, Grace je imala samo 3 godine i on je znao da je premlada da bi se sjećala svoje starije sestre, ali nije ni slutio da će to inspirisati i Elenu da počne pisati nešto za njega. Prije nego što je proslavila svoj šesti rođendan, primijetili su da otežano hoda i izgovara riječ, nakon čega je njen pedijatar odmah zatražio MRI.
U sjećanje im je urezan trenutak kad je u sobu ušla doktorica i počela plakati..
Eleni su dijagnosticirali DIPG, neizlječivi oblik tumora koji se javlja kod djece. Doktori su im rekli kako neće više od 5 mjeseci živjeti, ali je nekim čudom doživjela 9.



Pročitajte još i:  SAVJET NUTRICIONISTA ĆE VAM POMOĆI UKOLIKO ŽELITE DA SMRŠATE U PODRUČJU STOMAKA!
Ono što je tokom zadnjih mjeseci uradila je srceparajuće..
Elena je svojim roditeljima pisala ljubavne poruke, koje nisu vidjeli ranije jer su preuređivali kuću i stvari su bile premještene u druge sobe.
Kasnije su ih pronašli u kutijama, knjigama, ormarima, pa i kutijama za božićne dekoracije. Njene male poklone su otkrivali dvije godine.
Roditelji vjeruju da je njihova mala djevojčica znala da će im pomoći njene poruke da nastave dalje.



Tek nakon što smo mnoge poruke otkrili i kad je nazvala moja majka, rekavši da je u Eleninom ormaru pronašla poruku, napokon smo shvatili njenu namjeru. kaže Keith.
Par je osnovao 2008.godine organizaciju za pronalazak lijekova za oblike raka poput onog kod Elene koji trenutno nemaju terapiju, a zove seThe cure starts now.

Nakon 10 godina od Elenine smrti, dobili su kćerku Ninu.

Od Eleninih poruka i dnevnika su napravili knjigu i objavili je pod nazivom Notes left behind.
Svu zaradu od prodaje usmjeravaju u
organizaciju.

KAKO SE U BOSNI IDE U GOSTE: NE NAJAVLJUJ SE, KUPI KAFU, KEKS, SMOKI…

Rezultat slika za KAKO SE U BOSNI IDE U GOSTE: NE NAJAVLJUJ SE, KUPI KAFU, KEKS, SMOKI…
Prvo i osnovno pravilo je: u Bosni se nije potrebno najaviti da ćeš nekome doći, samo hrupiš.
Domaćin se iznenadi, možda je malo trlog, možda nema dobrog soka iz trgovine, ali musafiru se obraduje istinski i sve što je do tad radio može čekati dok on vas fino ugosti.
Kahva, sok, hladovina ljeti, topla soba zimi, fina riječ. Da je stotinu muka ti to kao gost znati nećeš.
Milošte su stavka broj dva. U rod koji se obilazi često nosi se litra soka i keks.



Ako u kući ima sitne djece metne se kesa bombona ili koji smoki. Ako ima starijih onda kila banana, slijedeći teoriju “oni tvrdo ne mogu na zube”
U goste “od obraza”, a to su uglavnom prije i oni što žive u drugom gradu, podaleko, nose se bome milošte od obraza: čaše, tanjuri, zdjele za kompot, šolje za kahvu, vazna, stolna lampa i slično, zamotano u svi’tli papir, “nemoj da se viđa”.
Umjesto keksa bombonjerka, umjesto bombona i smokija svakom djetetu po čokolada, a starima pola kile kahve i šećer kocka. Mušku obavezno čarape, potkošulja i košulja, nema veze koji broj.
Žensku mlađem majica sa šljokicama, od najlona ili čipke, da se vidi kako se zna izabrati moderno, starijem marama i čit za haljina, u modernijoj varijanti peškir što ništa ne kupi, rozi ili zeleni, ačik.



Ako se slučajno neko od tog roda udaje ili ženi onda moraš prodati tele ili diganti kredit da se opremiš. Ne bi insan kabulio da ga kašnje nosaju po usti’.
 U komšiluk se ide u šest ujutro, u jedanaest navečer, u podne, u kad god ti padne na pamet i ne nosi se ništa, nego fino mašuć šaka, bez da kucaš ili zvoniš, upadneš u kuću vičući s vrata “morel se vamo, imal bujruma” i nisi ni izgovorio već sjedis, a pred tobom je sve što je nafake: kahva, sok, brdari, uvršit tanjur ogulite voćke, a domaćin nudi baš k’o da mu o tome život ovisi.
U Bosni je odbiti musafira nepoznat pojam i svetogrđe.

KAKO SE OSLOBODITI ČUKLJEVA NA NOGAMA


Hallux valgus ili čukalj najčešća je koštana deformacija u području stopala (a po nekim procjenama možda i najčešća deformacija mišićno-koštanog sustava uopće). Nalazimo ga u svih naroda i rasa, a smatra se da je jedan od najvažnijih čimbenika nošenje uske obuće s visokom petom. Njihovom formiranju doprinose i: gripa, angina, giht, loš metabolizam, deformiteti kičme, pogrešna prehrana, reumatske infekcije ali prije svega dugo nošenje neudobne obuće.


Stoga nije čudno da se u preko 80% slučajeva javlja kod žena, obično u 4. desetljeću života. Vrlo je važna i nasljedna komponenta pa se procjenjuje da oko 60% pacijenata s haluks valgusom ima člana u obitelji s istom deformacijom. Kliničkom slikom dominira bol zbog pritiska obuće, te posljedične upala koja se javlja uslijed te iritacije. Također se bolesnici žale na bolove, a kod uznapredovalih slučajeva dolazi i do sekundarne deformacije ostalih prstiju, odnosno sekundarnih degenerativnih promjena u srednjem dijelu stopala. Hallux valgus je progresivna deformacija i podrazumijeva krivljenje palca stopala u stranu ili lateralnu devijaciju, pomicanje prve metatarzalne kosti put unutra, stvaranje bolne izbočine s unutarnje strane stopala u razini prvog metatarzofalangealnog zgloba. Kao posljedica stvaranja ovakvog deformiteta remeti se kompletna biomehanika stopala što uzrokuje pojavu sekundarnih deformiteta prednjeg stopala i stopala u cjelini. Čukljevi na nogama su prava “noćna mora”: vrlo je teško pronaći odgovarajuću obuću, žuljaju, smetaju, bole i pored svega toga – daju neestetski zgled stopala. Operacija uklanjanja čukljeva je samo privremeno rješenje. Tradicionalna medicina ima učinkovita sredstva u rješavanju ovog problema.


Za početak vrlo je dobro očistiti organizam od naslaga soli na sljedeći način: Prvi korak: Čišćenje organizma od soli Uvečer, 1 žlicu usitnjenog suhog lovorovog lista preliti sa 300 ml vode i kuhati 5 minuta (u emajliranom loncu). Poslije preliti u termos i ostaviti do ujutro. Ujutro procijediti i piti u toku dana manjim gutljajima (nemojte popiti sve odjednom!) Postupak raditi 3 dana uzastopno, pripremajući svaku večer svjež napitak. 7 dana pauza, pa ponovo 3 dana piti. Tretman ponoviti poslije 6 mjeseci. Nemojte se iznenaditi ako budete imali čestu potrebu za mokrenjem. Ovo je znak da su se soli u organizmu počele otapati i pomalo iritirati mjehur. Rezultat ćete osjetiti nakon desetak dana. Pojavit će se lakoća u cijelom tijelu, proći će bolovi u zglobovima. Ovaj recept je također učinkovit kod prirodnog razbijanja kamena u žuči i pretvaranje u pijesak. Ljekovita smjesa protiv čukljeva- recept Ovaj slijedeći način liječenja trajat će oko 2 mjeseca i čukljevi na nogama nestati će u potpunosti. Uzmite 5 velikih suhih lovorovih listova, usitnite ih i zalijte s 100 ml 96% -nog alkohola. Ostaviti da odstoji tjedan dana, poslije procijediti. Dobijenom smjesom mazati čukljeve, ali prije toga treba napariti noge u toploj vodi (3 l vode i 1 žlica sode bikarbone). Zatim obrišite noge, namažite, obujte kratke pamučne čarape i lezite. Eliminacija bolova Jod s aspirinom Odlično sredstvo za oslobađanje od bolnih čukljeva, zglobova i drugih izraslina je jod s aspirinom. Usitniti 5 tableta aspirina ili andola (od 200 mg) u 10 ml joda. Promućkati, dok se aspirin ne rastvori u jodu i ne postane bezbojan. Ovim otopinom mazati bolna mjesta (čukljeve, bolne zglobove i druge izrasline) svaku večer. Poslije toga obavezno utopliti preko noći. Brzo ćete osjetiti pozitivan učinak. Sapun i jod Običan sapun ublažava bol i upalu iz defomiranih čukljeva. Naribajte sapun, nanesite na bolno mjesto i dobro izmasirajte. Isperite, osušite i ovako nacrtajte mrežicu s jodom: Najbolje je umočiti štapić za uši u jod pa preko čukljeva nacrtati jodom mrežu. To je mreža vodoravnih i okomitih linija, odnosno kvadratića, na udaljenosti od oko 1 cm. Ovako namazan jod se najbolje apsorbira. Treba pustiti da se jod osuši na koži pa tek poslije toga obući čarape. Kura liječenja je 30 dana. Limun i jod Čukljeve možete mazati otopinom limunovog soka i joda u istim omjerima, što je također učinkovito i kod “petnog trna”.

KAKO ZAUSTAVITI ZUJANJE U UŠIMA I GLAVI


Tinitus označava stručni medicinski izraz za neprijatne šumove za koje se zna i pod imenom šuštanje, zviždanje ili zujanje u ušima. Ono što je karakteristično za ovaj nimalo prijatan šum u uhu je to da po pravilu za njega nisu odgovorni nikakvi spoljašnji izvori zvuka i da su njih svesni samo oboleli. Po najnovijim statistikama zujanje u uhu kod odraslih se javlja kod gotovo svake pete osobe u nekom obliku.
Da li su pad koncentracije na poslu i problemi sa spavanjem samo neki od problema koji muče obolele od ovog neprijatnog simptoma ? Koliko nam svakodnevna buka, preglasna muzika, ili problemi sa vratnim delovima kičme usled dugotrajnog sedenja doprinose nastanku ovog oboljenja, saznajte u nastavku..
Zašto nastaje zujanje u ušima i koju su uzroci?
Šum u uhu je veoma misteriozna pojava, ona se ne može nazvati bolešću jer je u pitanju samo manifestacija -simptom . Za njega kažu da je to subjektivna percepcija zvuka koji ne postoji. Ukoliko je zujanje u ušima konstantno ono može da podseća obolelog na žubor vode, šuštanje lišća, mjaukanje mačke i još puno toga. Preko 50 odsto osoba ne može da pronađe termin kojim bi opisalo tu nelagodnu pojavu. Uzroci za tinitus su brojni, može da nastane od obične smole i ušne masti – cerumena smeštene u uhu koji se prislanja na bubnu opnu pa izaziva osećaj šuma, pa sve do ozbiljnog tumora.
Zujanje u ušima može biti povremeno ili trajno – konstantno. Kod gotovo svake pete odrasle osobe ponekad se javlja kao neugodan šum u ušima različitog tipa i trajanja, ali je dosta učestaliji kod starijih ljudi, kod kojih se javlja i staračka nagluvost. Medicina još uvek nema jedinstveni lek za tinitus i ukoliko oboleli ne nauči da se nosi s njim, kvalitet života biva mu prilično narušen. Zato je promena životnog stila vrlo važna u prevenciji i terapiji tinitusa, a psihoterapija i neke druge alternativne metode mogu da budu od velike pomoći za obolele.
Takozvano šuštanje u ušima može biti simptom gotovo svih poznatih bolesti slušnog aparata, upala uha, otoskleroze, opstrukcije tube, Menijerove bolesti, oštećenja sluha, tumora slušnog živca i mozga, kardiovaskularnih oboljenja, anemije, usled povreda glave, šećerne bolesti i drugo. Zujanje u ušima od glasne muzike je veoma često ili nastaje usled čestog izlaganja buci (većinom na radnom mestu). Takođe čest uzrok šumova u uhu jeste oštećenje nežnih slušnih ćelija praskom (uglavnom se leči pravovremenim tretmanom). Na listi mogućih uzročnika su i oboljenja vratne kičme, kao i bolesti zuba i zgloba vilice.
Evo i kompletnog spiska uzročnika:
Obolela vratna kičma,
Bolesti viličnog zgloba i zuba,
Staračka nagluvost,
Tumori slušnog živca,
Srčane i kardiovaskularne tegobe,
Poremećaji metabolizma,
Bolesti bubrega,
Česte vrtoglavice,
Trovanje lekovima i ostale intoksikacije,



Okoštavanje slušnih koščica (uzengije),
Otoskleroza,
Hronična upala srednjeg uha i smetnje u funkcionisanju Eustahijeve tube,
Povrede glave i bolesti centralnog nevnog sistema,
Zujanje u ušima se može javiti i nakon anestezije (spinalna i dr.)
Po čemu se razlikuju akutni i hronični tinitus?
Kada se zujanje u ušima javi prvi put, važno je da se mirno prespava noć, a ukoliko tinitus bude prisutan i narednog dana, savetuje se obavezan pregled kod stručnjaka – otorinolaringologa. Ukoliko je šuštanje u ušima praćeno blagom nagluvošću, treba se pod hitno javiti specijalisti jer tada postoji velika verovatnoća da se već razvila akutna nagluvost. Od terapije se savetuju uglavnom sredstva za podsticanje cirkulacije i infuzije sa određenim mehanizmom dejstva (reologici).
Neretko se za zujanje u ušima primenjuju i blagi slani rastvori (fiziološki) zajedno s kortizonom, koji bi trebalo da pomognu revitalizaciju malih slušnih ćelija koje se nalaze u unutrašnjem uhu. Osim toga, savetuje se da osoba za vreme lečenja bude što više izolovana od stresnih situacija. U slučaju akutnog oštećenja unutrašnjeg uha uz gubitak sluha, što pre bi trebalo primeniti tretman u hiperbaričnoj komori. Cilj ove terapije jeste da se dovođenjem kiseonika i to pod velikim pritiskom ponovo ožive slušne ćelije.
Izraz „hronični tinitus“ označava trajno zujanje u ušima, ali većina osoba koje pate od ovog poremećaja naučile su da prihvate to svoje stanje, pa ne osećaju ili jedva da osećaju značajnije smetnje, jer usmeravaju pažnju na neke druge važne životne stvari. Ipak, nekim ljudima konstantno zujanje u uhu uzrokuje itekako velike smetnje kako u poslovnom, tako i u privatnom životu, što se pre svega odnosi na pad koncentracije i pažnje, poremećaj sna, preosetljivost na sve glasne zvuke, depresiju, ograničenje socijalnih kontakata, kao  i gubitak samopouzdanja. U ovim slučajevima psihoterapija može da bude od veoma velike pomoći.
Lečenje tinitusa psihoterapijom
Oboleli obično ne osete toliko zujanje u ušima kada su radno motivisani, ali problem nastaje kada se naveče legne u krevet, tišina je veća pa do izražaja više dolazi i  sam šum u uhu koji je tih ali je uvek prisutan. Osobe tada postaju napete nervozne i razdražljive, te i sam šum može dovesti do puno gorih psihičkih poremećaja.



Bihejvioralno lečenje tinitusa koje sprovode psihoterapeuti može pomoći gotovo svim pacijentima. Metoda se zasniva na upoznavanju obolelog s mehanizmom nastanka zvukova i prihvatanje šuma kao nečeg sasvim prirodnog, a ne kao opasnog ili štetnog bolesnog stanja koje će dodatno izazvati brojne negativne emocije. Upravo i cilj te metode lečenja nije smanjenje intenziteta pomenutih zvukova, već reakcije na šum kod obolelog i lagano privikavanje na to stanje. Sekundarne psihičke tegobe kao što su teskoba, anksioznost, depresija ili nesanica, treba takođe da se leče.
Da li znate da masti i šećeri pogoduju nastanku tinitusa
Ishrana bogata mastima, holesterolom i rafinisanim šećerom doprinosi nastanku tinitusa i narušava opšte zdravlje uha. Zato zamena svih životinjskih namirnica sa biljnim i izbegavanje nezdrave prerađene hrane, itekako može da pomogne u prevenciji i ublažavanju tegobe kakva je i zujanje u ušima.
Jedite hranu bogatu magnezijumom
Dokazano je da magnezijum, kojim obiluju spanać i drugo zeleno lisnato povrće, pomaže u lečenju hroničnog tinitusa. Ima ga i u integralnim žitaricama, mahunarkama i orašastim plodovima, pa je preporučljivo svakodnevnu ishranu obogatiti ovim namirnicama. Saznajte koje su namirnice bogate magnezijumom. Zujanje u ušima u trudnoći se može lečiti samo uz obavezne konsultacije sa ORL specijalistom i naravno ginekologom.
Kako izlečiti zujanje u ušima prirodnim putem
Ginko biloba može da eliminiše zujanje u uhu
zujanje u ušimaOva neverovatna biljka već vekovima se smatra za jedan od najboljih prirodnih stimulatora moždanih funkcija. Izvanredno podstiče cirkulaciju u mozgu, obezbeđujući na taj način maksimalan dotok kiseonika i hranljivih materija, kognitivne funkcije se pojačavaju. Ginko biloba sprečava i leči simptome demencije, usporava napredovanje Alchajmerove bolesti, jača konentraciju i memoriju. S obzirom na to da je zujanje u ušima često povezano sa lošom cirkulacijom, upotreba prirodnih preparata koji su na bazi ginka pomoći će u ublažavanju pomenutih tegoba.
Za lečenje tinitusa odlično su se pokazale pšenične mekinje

Potrebno:
Tri supene kašike pšeničnih mekinja,
Jedna kašika svežih ili suvih latica od crvenih ruža.
Tri decilitra domaćeg crnog vina.
Kako se pravi ovaj narodni lek za tinitus? Izručite zajedno mekinje i latice u crno vino, stavite na vatru i pustite da baci ključ. Skinite i dobro ocedite. Talog koji je ostao na dnu pokupite i zamotajte u jednu gazu, a možete i u čistu krpu. Dok je još toplo privežite dobijeni lek uz vaše uho.
Sibirski ženšen eliminiše neugodno šuštanje u ušima
Pored toga što će vam pomoći protiv demencije, ženšen će blagotvorno delovati i kod depresivnih stanja i psihičkih poremećaja koje veoma često uzrokuje konstantno zujanje u ušima. Ova moćna biljka je izuzetan antioksidans, osnažuje organizam, poboljšava cirkulaciju u svim delovima tela, umiruje, daje neophodnu energiju. Kod tinitusa se pokazala veoma dobro.
Bademovo ulje protiv šuma u ušima
Recept je lak i jednostavan, umočite mali komadić vate u ovo blagotvorno ulje i stavite u uvo. Ponavljajte u narednih nekoliko dana, sve dok ne dođe do ublažavanja tegoba, u kommbinaciji sa kamilicom postići ćete još bolje rezultate.
Lekoviti kantarion ublažava tegobe
Ukoliko se suočavate  teško sa prihvatanjem simptoma tinitusa, počnite što pre da pijete kantarionovo ulje ili tablete u čije sastave ulazi i ova biljka, jer ona dokazano deluje kao prirodni antidepresiv i popravlja nam loše raspoloženje.
Narodni lek za zujanje u ušima
Supenu kašiku kukuruznog brašna izručiti u dva decilitra vode. Dobro izmešati i ostaviti tokom cele noći. Izjutra još jednom dobro izmešati i popiti… Postupak se ponavlja 21 dan, dok terapija traje treba izbegavati svinjsko meso, alkohol i gazirana pića.
Tinktura arnike protiv tinitusa
U davna vremena se kao lek za šuštanje u ušima, preporučivalo bosonogo hodanje po detelini – koja je rosna. Uz preporuku naših predaka dajemo još jedan domaći recept..
Čim primetite da je zujanje u ušima nastupilo, nakapajte 2 do 3 kapi od arnike i zatvorite uho sa vatom. Uz ovu narodnu recepturu preporučuje se da se uši napare sa cvetovima od crnog sleza..